Türkiyenin En BÜYÜK Online Opel Alışveriş Sitesi


Cevapla

Astra Astra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Dizel Moderator
Astra - MSN üzeri Mesaj gönder
Adınız: Deniz Baydur 44
Üyelik tarihi: 23-10-2008
Bulunduğu yer: Ankrara
Otomobilim: Astra J
Motor Seçeneği: Z13DTE
Donanım Seçeneği: Cosmo
Mesajlar:4868
Standart Far ayari nasil yapilir
Permalink #1
Tarih 14-11-2008, 00:32:05
Otomobil Aydınlatması dan alintidir

Farlarınızın seviyesinin doğru ayarlanması gece görüşünüzün daha iyi olmasını sağlayacak ve karşıdan gelen veya önde giden sürücülerin far ışıklarınızdan rahatsız olmasını engelleyecektir.


Farlarınızın periyodik aralıklarla otomobil servislerindeki hassas cihazlarla kontrol edilmesi ve gerekiyorsa ayarlanması gereklidir. Sonucunun hassas olmayacağını gözönünde bulundurarak aşağıdaki metodla farlarınızı siz de ayarlayabilirsiniz.


Far eğimi : Otomobillerin ve farlarının takıldığı noktaların yerden yükseklikleri, yakıt deposunun ve yolcuların ağırlığının otomobilin eğimine etkileri birbirinden farklıdır.Üreticiler bu parametreleri hesaplayıp seviye düğmesinin kademelerini ve farın eğimine etkisini düzenlemektedirler.

Her farın yerden yüksekliğine göre değişebilen eğim değeri far kasasının üzerinde belirtilmiştir.

Resimdeki farın %1 olan eğimi, kesilme çizgisinin her 100 cm. ileride 1 cm. aşağıya düşmesi gerektiğini belirtmektedir. Örneğin, yerden 70 cm. yüksekte bulunan ve %1 eğimi olan farın kesilme çizgisi 70 metre sonra yolun sol tarafıyla yerle kesişmektedir.

Asimetrik ışık deseninde yaya ve trafik işaretlerinin daha iyi görülebilmesi için kesilme çizgisinin sağ tarafı daha yüksekte tutulmuştur. Bu nedenle yolun sağ tarafına yansıtılan ışığın mesafesi farın performansına bağlı olarak değişmektedir.
Uzun farın yükseklik seviyesini ayarlama : Uzun far reflektörü genellikle kısa far ile birleşik olduğundan ayrı bir ayarlama yapmanız gerekmez.

Xenon farın yükseklik seviyesini ayarlama : Xenon far bulunan araçlarda yükseklik ayarı akslarda bulunan sensörler ve fara entegre edilmiş algılayıcı ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ayarlama yapmanız gerekmez.

Sis farının yükseklik seviyesini ayarlama : Kısa far için uygulanan aşağıdaki metodu sis farlarınıza da uygulayabilirsiniz.


Kısa farın yükseklik seviyesini ayarlama : (Far eğimi %1.0 olan araçlar için)

Gerekenler : Şerit metre, kurşunkalem veya keçeli kalem, not kağıdı, yıldız veya düz tornavida.

Başlamadan önce benzin deponuzun tamamen dolu olduğuna emin olun.

Mümkünse beyaz bir duvar karşısında düz bir yüzey bulun.

Otomobilin burnunu duvara sıfırlayın. Otomobilin dikey orta noktasını (genellikle marka ambleminin olduğu nokta) duvarda dik bir çizgiyle işaretleyin. (O)


Sağ ve sol kısa farlarınızın orta noktasını (bazı farlarda bu noktayı gösteren bir işaret bulunmaktadır) duvarda ayrı ayrı işaretleyin. (M1 ve M2)
O-M1 ile O-M2 uzaklıkları cm. cinsinden aynı olmalıdır. Değilse, işaretlemenizdeki hatayı düzeltmeden işleme devam etmeyin.

M1 ve M2 noktalarının yerden yüksekliklerini cm. olarak ölçüp not edin. Bu değer kısa farınızın yerden yüksekliğini gösterir. (Y)

M1 ve M2 noktalarının yerden yüksekliği cm. cinsinden aynı olmalıdır. Değilse, işaretlemenizdeki hatayı düzeltmeden işleme devam etmeyin.


M1 ve M2 noktalarından 10 cm. aşağıya dik inerek duvarda işaretleyin. Bu iki nokta arasında yatay ve uzun bir çizgi çekin. Bu çizgi far ışığınızın kesilme çizgisidir. (Kahverengi çizgi)
Otomobilinizi 10 metre geriye dümdüz çekin.

Kısa farlarınızı yakın.
Konsoldaki far seviye ayarlama düğmesini 0 kademesine (yüksüz araç) getirin.


Farların üstü veya arkasında bulunan vidaları tornavida ile sağa sola oynatarak yukarıya-aşağıya veya sağa-sola daha hassas ayarlamalar yapılması mümkündür.


Sol ve sağ farların ışık demeti aynı hizada ve kesilme çizgisinin altında kalmalıdır.


Alıntı ile Cevapla
The Following 7 Users Say Thank You to Astra For This Useful Post:
anilqcan (14-11-2008), endorama (16-02-2009), Hayrettin Budak (14-11-2008), orhan tozun (12-04-2009), packjohn (24-08-2010), panic_pislick (27-07-2009)

anilqcan anilqcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Daimi üye
anilqcan - MSN üzeri Mesaj gönder
Adınız: anılcan ayten 45
Üyelik tarihi: 04-09-2008
Bulunduğu yer: diyarbakır
Otomobilim: Astra G
Motor Seçeneği: Z14XEL
Mesajlar:338
Standart
Permalink #2
Tarih 14-11-2008, 16:42:47
teşekkürler paylaşım için


Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd. Powered by vBulletin® Version 3.8.7.
Gizlilik Sözleşmesi - İletişim - Copyright - Arşiv - Yukarı git