Türkiyenin En BÜYÜK Online Opel Alışveriş Sitesi


Cevapla

Vals Vals isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Editör
Adınız: Mehmet Aktas
Üyelik tarihi: 14-07-2009
Bulunduğu yer: Denizli
Otomobilim: GT
Motor Seçeneği: A16LET
Donanım Seçeneği: Turbo
Mesajlar:1452
Question LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #1
Tarih 11-06-2010, 16:04:47
Motor hem gaz hem de benzinle çalışmıyorsa sebep ne olabilir?

Gaz ve benzin elektro valfleri çalışmıyor olabilir. Elektrik devresindeki sigortada (voltajın 12 volt olması gerekli) veya topraklama kablo bağlantılarında problem olabilir.

Motor benzinle çalışıyor, gazla çalışmıyorsa sebep ne olabilir?

Öncelikle araçta yeterli miktarda gaz olup olmadığı, daha sonra da LPG tankı multivalf çıkışındaki vananın açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Depoda gaz varsa, vana açıksa ve motor daha önce gazla normal çalışmışsa, gaz valf inde bir tıkanma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tıkanıklığın temizlenmesi gerekir. Bunun dışında LPG hortum ve borularında bir tıkanma olabilir. Klasik sistemlerde Benzin elektro valf inin kapalı, LPG elektro valf inin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın kontağını açarak, miksere gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

Gaz tüketimi fazla ise ne yapılmalıdır?
*Aracın benzinde ne kadar çok yaktığını kontrol ediniz. Benzinde çok yakıyorsa, problem Benzin sistemindedir. Boşuna LPG sisteminde problem aranmamalıdır. Benzinde problem halledildiğinde, büyük bir ihtimalle LPG ’deki problem de ortadan kalkacaktır. Benzin sisteminde tüm problemler halledildikten sonra LPG kontrolüne geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki; benzinde problem varken LPG ’ deki problemi çözmek mantıken doğru değildir.
* Aracın benzinde gaz analiz değerleri iyi değilse problem benzin sistemindedir. Dolayısı ile bu problem ortadan kaldırılınca LPG ’deki problemlerin çoğunun da ortadan kalktığı görülecektir.
* LPG takılı olan araç yağ yakıyor ve su eksiltiyorsa aracın motorunda problem var demektir. Eksoz dumanının siyah oluşu aracın yağ yaktığının yani motorda problem olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla sadece LPG ’yi değil benzini de çok yakar.
* Araca LPG takılmadan önce triger kayışı değişmişse, triger kayışı sente atlamış olabilir. Triger kayışının sente aralığının fazla olması, aracın hem benzini hem de LPG ’ yi çok yakmasına sebep olur.
* Sübapların fazla sıkılmış veya çok gevşek oluşu, aracın benzini ve LPG ‘yi çok yakmasına sebep olabilir.
* Araç rektifiyeden çıkmışsa motor üst kapağı fazla taşlanmış olabilir. Fazla taşlanmışsa motorun yanma odası hacmi daralır ve hararet yapar. Hararet yapan ve motoru zarar gören araç hem benzini hem LPG ’yi çok yakar.
* Buji ve buji kabloları eski veya kalitesiz ise araçta tam ateşleme yapılamadığı için eksozdan yanmamış gaz çıkabilir. Bu da hem benzinde hem de LPG ’ de aracın çok yakmasına sebep olabilir. Tırnak aralığı büyüdükçe yanma yeterince olmayacağından araçta yakıt sarfiyatı artar ve çekişten düşer.
* Ayrıca araçta km teli arızalı ise, hem LPG hem de benzinin çok yakıldığı zannedilebilir.
* Aracın Manifold’ u hava alıyorsa araç hem benzinde hem LPG ’ de rölantide durmaz. Ve aracın LPG ’yi çok yakmasına sebep olabilir
* Araçta LPG kaçağı olabilir.LPG kaçağı olan bölgede çoğunlukla buzlanma olur. Şayet LPG kaçağı çok küçük ise buzlanma görülmeyebilir.
* LPG beynindeki(regülatör) hava ayar vanası (rölanti saplaması )çok açılmış ise araç LPG ’ yi çok yakar. LPG beynindeki(regülatör)hava ayar metali açıldığında veya kısıldığında aracın rölantisinde değişme olmuyorsa araç bir yerlerden hava alıyor demektir. Bu hava alma problemi de genelde karbüratörlü araçlarda karbüratör alt takozundaki problemden veya Westenhouse daki kaçaktan ,enjeksiyonlu araçlarda ise otomatik hava ayarını sağlayan debimetre den kaynaklanır.
* Araç herhangi bir sebepten hararet yapmışsa LPG beyninin (regülatör)su tarafı işlevini tam yerine getiremiyor ve LPG ’yi tam buharlaştırmıyor olabilir. Bu da LPG ’nin bir kısmının yanmadan eksozdan atılmasına sebep olur. Bu da araçta LPG tüketimini arttırır.
* Hava filtresinin temizliğine ve zamanında değişimine uyulmazsa; motor gerek benzin ve gerekse gaz pozisyonunda sağlıklı çalışmayacak, gereğinden fazla yakıt harcayacaktır

LPG de rolantide problem varsa neyden kaynaklanabilir?

Araç benzinde çalışırken rölantide problem var mı bakılır. Şayet problem yoksa LPG deki rölanti problemi için aşağıdaki seçenekler incelenir.
* Karbüratörlü araçlarda karbüratör kelebeği arızalı olabilir
(kelebek millerinin bulunduğu yerden hava alıyorsa).Bu durum aracın hem LPG de hem de benzinde rölantisinin bozulmasına sebep olabilir LPG nin çok yakılması problemi ortaya çıkabilir.
* Aracın Manifoldu hava alıyorsa araç hem benzinde hem LPG de rölanti tutmaz. Ve aracın LPG yi çok yanmasına sebep olabilir
* Buji ve buji kablolarının eski veya kalitesiz oluşu LPG ve benzin rölantisini bozabilir.
* LPG beyninin (regülatör) içinde bulunan diyaframın (tamir takımı) ömrü bitmiş olabilir. Bu sebepten diyaframda sertleşme görülür ve LPG rölanti ayarı genelde yapılamaz.
* Araçtaki Westenhouse problemli ise hem benzin hem de LPG rölantisi yapılamayabilir.
* Aracın yüksek voltaj gönderen distribütörünün diyaframında problem varsa hem benzin hem de LPG de rölanti problemi görülebilir.
* Araca ait avans ayarının bozuk olması hem benzin hem de LPG nin rölantisinin yapılamamasına sebep olabilir.
* Bazı araç motorlarında hava çıkış yeri mevcuttur. Bu hava çıkışının tıkalı olması hem benzin hem de LPG de rölantinin bozulmasına sebep olabilir.
* LPG beyninin bobinine düşük volt elektrik gidiyor olması LPG de rölantinin bozulmasına sebep olabilir.

LPG li araç koku yapıyorsa sebebi nedir? Ne yapılmalıdır?

* LPG nin temas ettiği parçalar üzerindeki buzlanmalar genelde LPG kaçağını işaret eder.Bu duruma aracın LPG tankının üzerinde bulunan vanalar saat istikametinde kapatılmalıdır.OTOGAZ Tankı nın üzerinin terlemesi genelde LPG kaçağının olduğunu değil de, şamandıra da arıza olduğuna işaret eder.
* Araçta LPG kaçağı varsa. Vakit geçirmeden servislerimizden birine gidip LPG kaçak kontrolü yaptırılmalıdır.
* OTOGAZ istasyonlarından alınan gazın (BUTAN-PROPAN) kalitesiz oluşu kokuya sebep olabilir.Araçta koku hissedildiği an LPG alınan istasyonun değiştirilmesi Önerilmektedir.
*Diyaframların kullanım ömrü bitmiş ise sertleşme görülür ve gaz ayarı iyi yapılamaz .Bu durumda da LPG araç tarafından tam yakılamaz.Bu durum da araçta kokuya sebep olabilir.Bu durumda tamir takımının (yani diyaframın )değiştirilmesi LPG deki koku problemini ortadan kaldıracaktır.
* Aracınızın eksozundaki patlaklık veya delik olması araçta LPG kokusunun algılanmasına sebep olabilir.
* Araç hararet yapmışsa, LPG beyninin su tarafı işlevini tam yerine getiremiyor olabilir
ve LPG yi tam buharlaştıramıyor olabilir. Bu durum kokuya sebep olabilir.
* Aracın radyatöründe delik var veya radyatör tıkalı ise LPG beynine gelen sıcak suyun
yeterli miktarda gelmemesine ve dolayısıyla da araçta kokuya sebep olabilir.
* Manifold contasındaki su girişi ateşleme odasına su kaçırıyorsa araç su eksiltir ve hararet yapar. Araçtaki su eksiltmesi LPG nin tam yanmamasına ve buna bağlı olarak da kokuya sebep olabilir.
Araç LPG de kesiklik (tekleme) yapıyorsa nedendir? Ne yapılmalıdır?
* LPG beyinlerinde(regülatör) elektronik bobinin içindeki bulunan mıknatısın bulunduğu
yerdeki minik delik tıkanmış olabilir veya yay eğrilmiş olabilir. Bunun neticesinde de araç LPG de kesiklik yapabilir.
* LPG beyin bobini arızalı ise araç LPG de kesiklik yapar.
* Bujiler veya buji kabloları eski veya kalitesiz ise araç hem benzinde hem de LPG de
kesiklik yapabilir.
* Araç LPG yi kesik kesik alıyorsa gaz filtresi tıkalı olabilir. Ya da şamandıranın içinde
bulunan gazın geçtiği yerdeki iğne deliği büyüklüğündeki kısım tıkanmış olabilir. Araç uzun yolda LPG de kesiklik yapıyor sonra açılıyorsa gaz filtresi tıkalıdır.
* Araç benzinle çalışırken ayar yapılmalıdır. Aksi halde motor düzensiz ve tekleyerek çalışır. Bu ayarın gerektiği gibi yapılmaması durumunda ise motorun ihtiyaç duyduğu yakıt gerek benzin gerekse gaz pozisyonunda yeteri miktarda motora gidemeyeceğinden motorun düzensiz ve tekleyerek çalışmasına sebep olacaktır

Araçın stop etmesi neden kaynaklanır?

* Araç LPG de hareket halinde iken, vites boşa atılıp frene basıldığında araç stop ediyorsa frenler kaçırıyor olabilir.
* Araç hararet yapmış ve radyatörde su kalmamış ise LPG beyninin diyaframının patlamasına sebep olabilir. Bu da aracın LPG de çalışırken stop etmesine sebep olabilir.
* Araç yokuş aşağı veya boş viteste stop ediyorsa LPG ile benzin karışıyor olabilir. Bu
durumda benzin geri dönüşünü valfi takılmalıdır. Ayrıca yokuş aşağı giderken aracın stop
etmesi (genelde vites değişikliklerinde) aracın hava girişinin düzensiz olmasından
Kaynaklanmaktadır.

ELEKTRONİK SİSTEM ARIZALARI
* LPG-Benzin geçiş anahtarı yanmış ise şarj dinamosu bozuk veya akü fazla şarj edilmiş olabilir.
* Düğme üzerindeki OTOGAZ miktarını gösteren ışıklar yanmıyor ise, düğme veya sensör şaselemesi iyi yapılmamış olabilir. Ayrıca kabloların bağlantısı yanlış yapılmış olabilir.
ARAÇ LPG DE ÇEKMİYORSA
* Avansın öngörülen değerde olmaması (düşük olması) durumunda; bujiler zamansız ateşleme yapacak,bu durum motorun teklemesine veya çekişten düşmesine neden olacaktır.
* OTOGAZ beyin diyaframı kalitesiz veya patlak ise LPG de çekiş problemi görülebilir.
* OTOGAZ beyni üzerindeki hava ve gaz ayarı iyi yapılmamışsa çekmeme problemi görülebilir.
* Aracın ateşleme bujilerinde problem varsa aracın çekişi hem LPG DE hem de benzinde düşer.
* Aracın motorunda problem var ise çekişe etki edebilir.
* OTOGAZ beynine gelen kalorifer suyu yetersiz veya sıcaklığı düşük olabilir.
* LPG takılı olan araç yağ yakıyor ve su eksiltiyorsa aracın motorunda problem var
* Sübapların fazla sıkılmış veya çok gevşek oluşu, aracın benzini ve OTOGAZ ı çok yakmasına sebep olabilir. Dolayısı ile çekişi etkileyebilir.
* Buji ve buji kabloları eski veya kalitesiz oluşu aracın çekişini olumsuz etkiler.
* OTOGAZ beynine gelen kalorifer suyu giriş sıcaklığı çok düşük (genelde bu durum
kalorifer suyunun yanlış yerden alınmasıyla görülür) veya LPG (gaz) beynine gelen su gelişinde problem varsa LPG beyni gazı tam buharlaştıramaz.Bu da aracın LPGde çekişinin düşmesine sebep olur.
* Aracın Manifoldu hava alıyorsa araç hem benzinde hem LPG de rölanti tutmaz.Bu da çekişte problemlere sebep olabilir.DİĞER PROBLEMLER
* Araç sürekli hararet yapıyorsa ,motor contası kalitesiz olabilir.
* LPG tankında gaz var ama LPG buharlaştırıcı beynine ulaşmıyorsa şamandıra arızalı veya pislik
tutmuş olabilir.(Şamandıranın gaz geçen kısımları kontrol edilerek temizlenmelidir.
* Avansın öngörülen değerde olmaması (düşük olması) durumunda; bujiler zamansız ateşleme
yapacak, bu durum motorun teklemesine veya çekişten düşmesine neden olacaktır.
* Buji tırnak aralığı kontrol edilmelidir. Tırnak aralığı büyüdükçe yanma yeterince
olmayacağından araçta yakıt sarfiyatı artar ve çekişten düşerMotor tam güce ulaşmıyorsa ne yapılmalıdır?

Regülatör - buharlaştırıcı sıcak su hortumları giriş çıkışlarını, motorun termostatı ve devrede hava olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Seviye göstergesi dolu gösteriyor fakat araba gitmiyorsa sebep ne olabilir?

Multivalf ve aşırı akış vanasından şüphe edilmelidir. Ayrıca aracın şamandırası kilitlenmişse yine motora LPG gitmeyecektir. Komple bir bakım gereklidir.

Seviye göstergesi sürekli aynı seviyede kalıyor. LPG alınsa da alınmasa da gösterge değişmiyorsa sebep ne olabilir?

Bu durum tankın içindeki şamandıra mekanizmasının bozulmuş olabileceğinin göstergesidir. Sinyal hep aynı gönderildiği için aracın kaç km. gittiği doğru hesap edilmezse yolda kalınabilir. Şamandıra kolunun ve mekanizmasının onarılması gerekir.

Dönüşüm Sonrası Periyodik Bakımlar

LPG’li araçların periyodik bakımları her 10.000 kilometrede bir yaptırılmalıdır. Bu bakımlarda;

* Elektrik tesisatı kontrol (özellikle kaçak akım) edilerek,
bağlantılarda oksitlenme olup olmadığına bakılmalı.
* Buharlaştırıcıda (Regülatörde) biriken kostik ve yabancı maddeler
temizlenmeli.
* LPG elektro valfindeki filtre temizlenmeli.
* Elekro valflerin ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları
değiştirilmeli.
* Ana hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmeli.
* Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı kontrol
edilmeli.
* Diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip
birikmediği kontrol edilmelidir.Emniyetli dolum seviyesi nedir?
Emniyetli dolum seviyesi araçlardaki dolum kitleri için tank kapasitesinin %80'idir. Örnek olarak 50 litre'lik tanka maksimum 40 litre dolum yapılmalıdır. Ayrıca dolum sırasında aracı daha fazla gaz almak niyetiyle sallamak ve şamandıranın sapmasını sağlamak yanlıştır. Tankın ve dolayısıyla sürücünün emniyeti riske atılmamalıdır.

Dolum sırasında tanktaki dolum hattı vanasını kısmak doğru mudur ?

Kesinlikle doğru değildir. Bu durumda LPG transferi sırasındaki akışın debisi düşecektir. Dünya standartlarında minimum kabul edilebilir akış debisi 10 lt./dk. olmasına rağmen Türkiye'de uygunsuz dönüşüm kitleri ve dolum ağız tipleri yüzünden bu değer 5 lt./dk. olmaktadır. Bu vana kısıldığı takdirde akışın debisi düşeceğinden LPG dispanserleri hatalı çalışmaya zorlanmaktadır.


Alıntı ile Cevapla
The Following 28 Users Say Thank You to Vals For This Useful Post:
2008bilgi (04-06-2012), Admin (11-06-2010), Alper550 (11-06-2010), bilgiislem15 (27-03-2011), elenor (04-01-2011), Fatih Eren (23-02-2013), FERHATAYDIN (27-02-2011), halilferhan (19-05-2012), Hayrettin Budak (12-06-2010), kadir09 (18-01-2013), lazut04 (11-06-2010), mehmet_d (11-06-2010), mert_756 (13-05-2012), MURAT59 (14-07-2013), mustafacengiz (09-01-2011), mustan (27-10-2012), oaytekin (13-10-2011), oni914 (01-08-2014), Opelbey (13-05-2012), ozkan33 (22-06-2010), SANMAR (23-01-2012), skalmaz (25-12-2010), srdr_gul (29-03-2011), tnt (11-06-2010), wa-1310 (20-08-2010), webster2 (01-05-2011), özaydın (06-03-2012)

Opelbey Opelbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Katılımcı üye
Adınız: Ömer YEL 36
Üyelik tarihi: 17-11-2011
Bulunduğu yer: ANKARA
Otomobilim: Vectra A
Motor Seçeneği: C20NE
Donanım Seçeneği: GLS
Mesajlar:85
Standart LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #2
Tarih 13-05-2012, 18:01:53
Harika şeyler yazmışsınız.Ancak benim sorum sanki farklı gibi geldi bana.

Araba benzindeyken hiç bir sorun yok.
Ancak;Araba gaza geçince (mimgaz diye bir marka bende ilk duyuyorum) 1. viteste 2 ve 3 te irkilme sorunu yaşıyorum.Sanki gaz az gidiyor gibi irkile irkile giderken sonra kendini topluyor ondan sonra yapıştır gitsin bana mı demiyor.Yani büyük viteslerde arabada herhangi bir sorun yok.Mesela garajdan çıkıyorum.Birle yürüdüm 2'ye aldım araba irkile irkile gidiyor.gaza basıp devirlenince 3 e alıyorum aynı şeyi orda da yapıyor.devirlendikten sonra 190-210 bas gitsin tık yok.

baskı balata değiştirdim bujileri değiştirdim.bu hafta sonu buji kablosunu trigerleri , v kablosunu, su devir pompasını vs değiştircem.daha da sorunu çözemezsem satacam arabayı.

Bunla ilgili çözüm önerisi olan var mı?


Alıntı ile Cevapla

Karacabeg Karacabeg isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Katılımcı üye
Adınız: Ahmet Kenan 32
Üyelik tarihi: 18-12-2011
Bulunduğu yer: İstanbul
Otomobilim: Vectra A
Motor Seçeneği: C20NE
Donanım Seçeneği: GLS
Mesajlar:80
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #3
Tarih 13-05-2012, 19:14:20
yakıtınız nasıl Ömer Bey eğer o da fazla oluyorsa gaz enjektörlerinizde tıkanma veya arıza olabilir.

__________________
94 Vectra GLS

Alıntı ile Cevapla

Opelbey Opelbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Katılımcı üye
Adınız: Ömer YEL 36
Üyelik tarihi: 17-11-2011
Bulunduğu yer: ANKARA
Otomobilim: Vectra A
Motor Seçeneği: C20NE
Donanım Seçeneği: GLS
Mesajlar:85
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #4
Tarih 19-05-2012, 14:27:52
kardeşim petrol ofisi ve shellden alıyorum gazı. yakıtım 0,252 yani çok değilmiş gibi geliyor 2.0 motor için .yanlış mıyım?


Alıntı ile Cevapla

Karacabeg Karacabeg isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Katılımcı üye
Adınız: Ahmet Kenan 32
Üyelik tarihi: 18-12-2011
Bulunduğu yer: İstanbul
Otomobilim: Vectra A
Motor Seçeneği: C20NE
Donanım Seçeneği: GLS
Mesajlar:80
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #5
Tarih 19-05-2012, 16:38:15
O kadar ustamız varken bana laf düşmez aslında ama; fazla da değil gerçekten yakıtınız. benzinde bir sorun yoksa, motorun ateşleme sisteminde, hava sisteminde bir sorun yok diye düşünüyorum yaptığınız bakımlar zararınıza değil yararınıza zaten ama çözüm olacağını sanmıyorum. Gaz sisteminizde bir sorun var gibi. Benim gaz enjektörlerimden bir tanesi arızalanmıştı araç tekleyerek gidiyordu düşük devirde değiştirttim garantiden rahatladı araç. Gaz beyninde bir arıza olma durumunda yüksek devirde de sıkıntı yaşayacağınzı düşünüyorum. isterseniz taktırdığınız yer dışında farklı bir bayiye baktırın en fazla 20 tl tutar ayar yaptırmış olursunuz tekrar. taktırılan yer bulsada söylemeyebilir arızayı.

__________________
94 Vectra GLS

Alıntı ile Cevapla

Opelbey Opelbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Katılımcı üye
Adınız: Ömer YEL 36
Üyelik tarihi: 17-11-2011
Bulunduğu yer: ANKARA
Otomobilim: Vectra A
Motor Seçeneği: C20NE
Donanım Seçeneği: GLS
Mesajlar:85
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #6
Tarih 21-07-2012, 12:30:41
evet artık yüksek devirlerde de aynı sıkıntıyı yaşıyorum.işin kötüsü benzinde de nadir olsada aynı sorun var gibi.


Alıntı ile Cevapla

Cengiz.Turk Cengiz.Turk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
Adınız: Cengiz TÜRK 38
Üyelik tarihi: 20-06-2012
Bulunduğu yer: AYDIN
Otomobilim: Astra G
Motor Seçeneği: Z16XE
Donanım Seçeneği: Elegance
Mesajlar:3
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #7
Tarih 06-08-2012, 16:08:45
Benim 2004 astra g kasa elegance aracım var. tüp taktırılalı 10 gün oldu. Bendelki sıkını araç gaz ile hareket halindeyken kendi kendine benzine geçiyor. Arıza ışığı yada sesli bir uyarı yapmıyor. Araç biraz performanstan düşüyor ancak sonradan tekrar kendini toparlayarak yola devam ediyor. Servis bir türlü sotuna çare bulamadı. Servisle yaptığımız test sürüşlerininin hiçbirinde arıza oluşmadı. Ancak arabayı teslim alıp eve dönerken yolda bir kaç kere başıma geliyor. Sebebi ne olabilir bana bir fikir verebilecekmisiniz?Tşk ederim.


Alıntı ile Cevapla

Cengiz.Turk Cengiz.Turk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
Adınız: Cengiz TÜRK 38
Üyelik tarihi: 20-06-2012
Bulunduğu yer: AYDIN
Otomobilim: Astra G
Motor Seçeneği: Z16XE
Donanım Seçeneği: Elegance
Mesajlar:3
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #8
Tarih 06-08-2012, 16:10:33
Motor Seri numarası Z16XE


Alıntı ile Cevapla

seyitonb seyitonb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye
Adınız: SEYİT SALÇI 32
Üyelik tarihi: 25-11-2012
Bulunduğu yer: İZMİR
Otomobilim: Vectra A
Motor Seçeneği: Diğer
Donanım Seçeneği: GLS
Mesajlar:4
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #9
Tarih 14-02-2013, 10:23:06
hayırlı günler olsun inşaallah çok güzel bir konu acılmış emeginize saglık benim bir sorum olacaktı 94 opel vectra aracım var enjeksiyonlu araç sıralı sistem lpg yok düz sistem yarı otomatik önce benzinle calışıyor 2500 devirde lpg ye geciş yapıyor.sıkıntım, örnek vereyim şimdi marşa bastım tek marş aldı 2 km gittim veya aracı stop ettim tekrar marş verdigimde çok zor calışıyor bu bir kaç stop starttan sonra düzeliyo araç lpg markası lovato.gaz seviye göstergesi atiker bununla ilgili olabilirmi bilemiyorum.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim


Alıntı ile Cevapla

hakan50 hakan50 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Katılımcı üye
Adınız: Hakan Irmak 36
Üyelik tarihi: 08-06-2013
Bulunduğu yer: Ankara
Otomobilim: Astra H
Motor Seçeneği: Z16XEP
Donanım Seçeneği: Enjoy
Mesajlar:47
Standart Cevap: LPG Hata Bulma Klavuzu
Permalink #10
Tarih 12-07-2013, 09:05:17
Merhaba,

2005 H Kasa Astra sahibiyim. Araç LPG de tüm viteslerde gaz pedalına ilk bastığımda veya çektiğimde hafif yığılma-tekleme yapıyor. LPG Kiti ATİKER bu arada. Benzinde herhangi bir sorun yok. Sadece LPG de yapıyor. İnternetten epey bi konuyu araştırdım.

Çözümle ilgili 2 yazı var.
1.Alıntı:
"Şiddetle sana öncelikle şunu yapmanı tavsiye ederim aracın eğer benzinden de düşük devirde teklemiyorsa, BENZİNDE SORUNSUZSA : lpg enjektörleri ile manifota giriş arasında kullanılan 4 lpg enjektörüne bağlı olan hortumların hepsinin de aşağı yukarı aynı uzunlukta olup olmadığını kontrol ettirmeni istiyorum. ayrıca lpg enjektörlerin ile manifot arasında kullanılan bu hortumları mümkün olduğunca kısaltttır. yani lpg enjektörlerini en uygun pozisyona montaj yaptır ki hortumlar kısa olsun. benim arabamda da düşük devirde tekleme vardı buraları çok okudum bobin diyen de gördüm buji diyen de. defalarca ince ayar çektirdim olmadı. lpg ustaları herşeyi ayarda arıyorlar. EN SON KENDİM ARABAMIN enjektörlerini en yakın noktaya kendim montaj yaptım. hortumları söktüm 4 hortumdan 1. sinden 1 cm 2. sinden 2 cm 3. sünden 3 santim ve 4. enjektör hortumundan da yarım santim kadar kesip yeeniden taktım görüldüğü üzre bütün hortumlar uzunluğu farklıymış..... hortumlar eşitlendi ve kısaldı hortumların kelepçelerini güzelce taktım. arabam DÜZELDİ gittim en son tekrar ince ayara girdim ŞU ANDA HİÇBİR SORUN KALMADI. "

2.Alıntı:
"Bu arada benim sorunum çözüldü sebebi beyne giden sıcak su hortumunun yanlış yerden bağlanması sonucu beyni kısa sürede ısıtamayıp gaz akışını bozması ve bu nedenle motorun tekleme yapmasıymış, kalorifere giden sıcak su borusundan bağlantı alıp beyne bağlantı yapınca sorun düzeldi ve motor 35 derecede hemen gaza geçiyor, motorun ısınmasını saatlerce beklemiyorum."


Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
98 Astra GLS NB kullanım klavuzu matbaaci Opel Kullanım Klavuzu 5 09-04-2012 16:14:54
opel kullanma klavuzu rubeniz Opel Kullanım Klavuzu 1 09-10-2011 01:25:31
CDR500 Radyo kodu bulma sas_sas Görüntü ve Müzik Sistemleri 11 06-05-2011 14:18:17
ASTRA-G Kullanici Ve Bakim Klavuzu OKTAYARI Astra G 32 25-09-2009 23:10:37
vectra b 2.0 kullanım klavuzu muratayata83 Vectra B 2 14-10-2008 14:01:35

Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd. Powered by vBulletin® Version 3.8.7.
Gizlilik Sözleşmesi - İletişim - Copyright - Arşiv - Yukarı git